Přístupy k rekonstrukci: Postupný boj

sekání elektroinstalace

Přístupy k rekonstrukci Postupný boj

Každý, kdo i jen přemýšlí o rekonstrukci, dostane se k rozcestníku. Ten dělí zájemce na tři skupiny lidí. První na to jdou postupně, druzí ráz na ráz a třetí si vypomáhají sami. V tomto článku zjistíme, čeho zakusíme při volbě prvního přístupu.

Kde začít? Projekt!

Je nutné mít zhotovený i pro tento přístup projekt. Čím podrobnější bude, tím více se eliminuje možnost chyb ve zhotovení a výsledek bude dle vašich představ. I pro realizační firmu nebo řemeslníka je mnohem příjemnější dostat do ruky plán a s ním vaši představu než nakonec obhajovat to, že Vy jste to mysleli tak a řemeslník to pochopil zase jinak.

Krátkodobě levnější řešení?

Je možné, že si tento způsob vyberete z důvodu zájmu o vlastní a postupné financování úprav. Tento způsob Vám to umožní a je také jeho výraznou výhodou. Nicméně z dlouhodobého pohledu se situace razantně obrací.

Při řešení menších zakázek očekávejte od realizačních firem vyšší ceny než v případě celkové rekonstrukce. Počítejte také s tím, že postupný přístup stavbu donutí k jistým kompromisům jak na kvalitě, tak i technologicky prodlouží jisté postupy, čímž se cena zvyšuje také.

Pozor na model nekonečný příběh

Během několikafázové rekonstrukce, jednou koupelna, pak zase kuchyň, se cesta k celkové proměně bytu zdá nekonečná a bohužel, se jí někdy tak i stane. Může se protáhnout natolik, že to, na čem se pracovalo prvně, již pomalu dosluhuje. I takovýchto situací jsme již byli svědky. Také po několika návštěvách řemeslníků je nutné počítat s jistou amortizací prostor a vybavení.

akustický sádrokarton

Takto vypadá staveniště, jindy obývák při dělení místnosti akustickou SDK příčkou. Odměnou jsou krásně vzdušné posuvné dveře a tichá ložnice.

Úklid, prach, hluk a věci v krabicích

Pravděpodobně budete zbytek bytu během provádění úprav obývat. Toto může být vnímáno též jako pozitivum. Ale! Zde se musíte připravit na hluk, prach a někdy také na to, že zkrátka během určitých prací se v bytě prostě nacházet nebudete moci vůbec. V těchto chvílích z úst zákazníků často vychází věty typu „Měli jsme to udělat všechno najednou a odjet na chalupu.“

Tento přístup není pro všechny. Doporučujeme kvalitní dodavatele, podpisy smluv o dílo včetně závazných termínů dokončení prací.

Tip na závěr: až budete mít hotovo, zapalte si přírodní svíčku, třeba od naší kamarádky Bee Happy candles . 😉

autor: Martin Štěrba

Top